
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 1.58 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Tin |
| Frequency | 1 MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 73 V |
| Max Supply Voltage | 75 V |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Power Dissipation | 162 mW |
| Quiescent Current | 625 µA |
| Max Supply Current | 900 µA |
| Topology | Step-Down (Buck) |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Dimming | PWM |
| Number of Segments | 1 |
| Internal Switch | Yes |
| Applications | Automotive, Lighting |
Stock: 61
Distributors
pcbx
Unit Price$2.35795
Ext.Price$2.35795
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.35795 | $2.35795 |
| 10 | $2.00822 | $20.08220 |
| 25 | $1.80145 | $45.03625 |
| 50 | $1.61597 | $80.79850 |
| 100 | $1.44957 | $144.95700 |
| 300 | $1.39771 | $419.31300 |
| 500 | $1.34772 | $673.86000 |
| 1000 | $1.30281 | $1302.81000 |
